Ha mindennap azonos idben etetjk kszerteknsnk (Trachemys scripta), szinte rohan az etets helyre s nyakt nyjtogatva vrja a szmra nycsikland falatokat.
Az kszerteknsk (vrsfl kszertekns, Trachemys scripta) bartsgos llatkk. Hamar megszokjk krnyezetket. Ha mindennap azonos idben s valamilyen jelzs ksretben etetjk ket, a jelzs hatsra szinte rohannak az etets helyre s nyakukat nyjtogatva vrjk a szmukra nycsikland falatokat, ezltal is rmet szerezve gazdjuknak!

|
Vrsfl kszertekns, Trachemys scripta
|
Az kszertekns trtnete
Az kszerteknsk szak- s Dl-Amerikbl szrmaz, vzben l llatok, pontosabban nem is egy fajt takar ez a kifejezs, hanem tbb rokonfajnak a gyjtneve. Az llatkedvelk figyelmt mindenekeltt apr termetkkel hvjk fel magukra, ugyanis a kereskedelemben kaphat pldnyok nagysga csak ritkn haladja meg a tzforintos fmpnz mrett. Elljrban fel kell vilgostanom a kedves olvast, hogy megfelel tplls mellett ezek az apr llatkk szpen nvekedsnek indulnak s ltalban elrik akr a 20 cm nagysgot s a 25 ves letkort is.

|
Az kszertekns tbb rokonfaj gyjtneve
|
Hol vegynk kszerteknst?
Az llatkereskedsekben kaphat teknsk tbbsge egyenesen Amerikbl rkezik. Az egszsges kszertekns egyenesen szik (a floldalas mozgs tdgyullads jele lehet), pnclja kemny. A puha pncl valamilyen hinybetegsgre vezethet vissza.
Az kszertekns terrriumnak kialaktsa
Az kszerteknsk elhelyezsre gynevezett akvaterrriumot kell berendeznnk. Ez azt jelenti, hogy a megfelel mret vegterrriumot gy kell kialaktani szmukra, hogy egyik felben mintegy 120x 60 centimter alapterlet, 25 cm mlysg, szklsra alkalmas vz legyen, amelyet clszer egy nagyobb teljestmny akvriumszrvel tisztn tartani. A msik felben pedig olyan kavics-, illetve sderaljzatot kpezznk ki, amelyre a teknsk ki tudnak mszni, teht lejtt alaktsunk ki a vzben. A korbban sekly vzben tartott llatokat fokozatosan szoktassuk hozz a mlyebb vzhez, ugyanis a hirtelen sztats vgzetes lehet szmukra.
A teknsk nagyon szeretnek stkrezni s ltalban kedvelik a meleget, ezrt a vznek el kell rnie a 25-30 C-os hmrskletet. Ezt megfelelen fttt laksban knnyen megteremthetjk csekly bels ftssel, a kzismert akvriumi ftberendezsekkel. Ha azonban ftennk kell a vizet, akkor a terrriumot egy veglappal takarjuk le, klnben a meleg vzben lv llat hideg levegt llegzik be, ami tdgyulladshoz vezethet.

|
Az egszsges kszertekns egyenesen szik
|
Ha az akvaterrriumot nem tudjuk gy elhelyezni, hogy naponta tbb rs napfny is rhesse, tancsos olyan vilgtst kszteni, mely bizonyos ht is sugrozva lehetsget nyjt teknseinknek a stkrezsre.
A vzbe vzinvnyeket telepteni nem szksges, de a "szrazfldi" oldalra nyugodtan ltethetnk olyan nvnyeket, amelyek kedvelik a sok vizet (vziplmkat, zldikket, filodendronokat, pletykkat stb.). A beteleptsnl gondoljunk arra is, hogy teknseink viszonylag rvid id alatt elszennyezik a vizket, ezrt gyakrabban kell azt cserlni. Ilyenkor nagyon gyeljnk arra, hogy a friss vz hmrsklete megegyezzen az eredetivel! Ha szrberendezst mkdtetnk, a vzcserk lnyegesen ritkbban szksgesek.
Mit egyen az kszerteknst?
Az kszerteknsk ragadoz llatok, ezrt tpllsukra elssorban az l elesgek jhetnek szmtsba. Ilyenek az aprbb halak is, ezrt a teknsket soha se tegyk hallal beteleptett akvriumba, mert ez drga jtknak bizonyulhat. Szvesen fogyasztjk az l vzibolht, tubifexet, a nagyobb pldnyok az l lisztkukacot, lepkket, legyeket. Alkalom adtn j tvggyal bekebelezik az l sznyoglrvkat is. Ne etessnk szrtott bolharkot, szrtott halakat, szrtott marhaszvet s a hsokat is kerljk, ezek ugyanis slyos vitaminhinyhoz s elhullshoz vezethetnek! A legjobb tpllk a fagyasztott aprhal - olcs, knnyen beszerzhet s a teknsk szmra a legegszsgesebb! A halak minden rszt - a csontokat s belssgeket is - etessk meg! De vigyzzunk, nehogy tletessk!
Mg az aprbb pldnyokat naponta kell etetni, addig a nagyobbakat elegend ktnaponta. A tletets kvetkeztben felgyorsul a nvekedsk, s egykettre azt vesszk szre, hogy a szinte kszerknt csillog aprcska teknc szpen fejlett, zld llatt nvekedett, amelynek csupn a szne tr el a jl ismert hazai mocsri teknstl.
Az elesget mindig a vzbe adjuk. Mindig csak annyit, amennyit az llat 10-15 perc alatt elfogyaszt. Mg jobb megolds, ha etets cljbl a teknst kiemeljk szoksos helyrl (pl. egy lavrba), s csak az etets befejeztvel helyezzk vissza. Ezzel lnyegesen cskkenteni lehet a terrrium viznek beszennyezdst. A lisztkukacot, lepkket csipesz segtsgvel is etethetjk. Ezt a mdszert az kszertekns gyorsan elfogadja, s jkedven kebelezi be az ily mdon felknlt falatokat is.
Az kszertekns gondozsa
Ne feledkezznk meg az svnyi anyagok, vitaminok ptlsrl sem! Ha nem ll mdunkban rendszeresen apr halakat, csigkat beszerezni, szksges heti egy-kt alkalommal kevs sovny marhahsdarabkban kalciumfoszftot vagy szpiareszelket adni, s ezt csipeszrl knlva a teknccel lenyeletni. A vitaminok ptlsa is hasonl mdon trtnhet. Nem rt, ha egy-egy saltalevlkt is megksrelnk elfogadtatni kedvencnkkel. Az kszertekns trsasgkedvel, ezrt helyes tbb pldnyt is egytt tartani. Figyeljk az llatok viselkedst! Rendellenessg szlelsekor haladktalanul forduljunk llatorvoshoz vagy krjk ki gyakorlott terrarista tancst. Ez klnsen akkor elengedhetetlen, ha a pncl puhulst szleljk!
Hogyan szaporodik az kszertekns?
A teknsk tojssal szaporodnak. Az kszertekns nem utdgondoz, eredeti lhelyn a tojsok kikltst a napra bzza. Mestersges keltets esetn gondoskodnunk kell a megfelel pratartalomrl s hmrskletrl. Az kszertekns-tojsok kikltshez 95%-os pratartalom, illetve 27-29 C-os hmrsklet szksges. A tojsok forgatst kerlni kell. A kis teknsk 100-120 nap alatt bjnak ki a tojsbl.
|