A beszoktats s a beszdre tants
A papagj megszeldtshez sok id s trelem szksges. Ha fiatal korban kerl hozznk, knnyebben kezess tehet. Az reg madr, ha mr veket tlttt mshol - klnsen ha vadon befogott! -, igen nehezen fogja megszokni j gondozjt, j krnyezett, lehet, hogy soha nem lesz kezes. A madrnak komoly gytrelmet jelent elszakadni a rgi helytl, s sokszor vek telnek el, mire el meri venni kedvenc csemegjt az j gondozja kezbl.

Az jonnan vsrolt madarat legjobb, ha egy idre magra hagyjuk s csak enni, inni adunk neki, de azrt ne inger szegny krnyezetben helyezzk el. Nhny nappal ksbb mr szlhatunk hozz, legalbb a nevt mondjuk, melyet mr elzleg viselt, illetve, ha nem volt neve, adjunk neki. Kt-hrom ht utn a madr mr rdekldik j krnyezete irnt, s ha ezt ismtelten elfogadja a keznkbl, megksrelhetjk a kalitka ajtajt kinyitni, botra ltethetjk, majd megengedjk, hogy a kalitka tetejn stljon. Mg ekkor se kzeltsnk hozz! Meg kell vrni, mg kzeledik hozznk. Ha ez bekvetkezik, tegynk gy, mintha nem vennnk szre, mert ilyenkor egy hirtelen mozdulatunk hetekre visszavetheti a szeldd vls folyamatt. ha a papagj azt szleli, hogy akkor sem esik semmi baja, ha kzelebb merszkedik hozznk, btrabb lesz, ilyenkor megksrelhetjk, hogy egy ujjal (nem teljes kzzel!) felje nylunk s megsimogatjuk a fejt, a hast, lbt. Ha a madr eleve szeld, az emltett folyamat gyorsabban vgbe megy, de a fokozatokat rdemes betartani.

Ha a papagj kijrhat a kalitkbl, elbb-utbb replni fog a szobban, ilyenkor rdemes arra szoktatni, hogy a fejnkre, a vllunkra, vagy a kitrt tenyernkre repljn. Sok gondot okoz, ha a madrban annyira megbzunk, hogy a kiengedse eltt elmlasztjuk becsukni az ajtt, ablakot! Ilyenkor csak sajt magunkat szidhatjuk, mert a madr szabadsg utni vgya teljesen termszetes jelensg. Ha a papagj kireplne, tegyk ki jl feltn helyre kalitkjt, volierjt, s ha van partnere, tegyk bele egy kln kalitkba. Tartzkodjunk a kalitka kzelben, hogy a kell idben be tudjuk csukni annak ajtajt; hvjuk elreplt madarunkathangos szval, csemegvel. Ha elzleg odban lakott, tegyk ki azt is. Az utols lehetsg, ha valahol megltjuk, vzsugarat irnytunk r, s megprbljuk megfogni... Ami a beszlni tantst illeti, csak olyan papagjtl vrhat a beszlni tuds, amelyik mr valamennyire megszeldlt, hiszen amg vad a madr, inkbb csak a sajt biztonsgval foglalkozik, s a flelem tlti be egsz lnyt. Tbb mint szz azon papagjfajok szma, amelyekrl feljegyeztk, hogy beszdre tanthat. A beszlni tanuls egyrszt a papagjok kiemelked rtelmi szintjnek, msrszt bizonyos anatmiai sajtossguknak ksznhet, ugyanis boncols tjn kiderlt, hogy a papagjok ggjbl egy kicsiny izmocska hinyzik, ami ms madaraknl - amelyek nem beszlnek - rendelkezsre ll, teht nem plussz -. hanem minusz jelensg a beszlni tuds conditio sine qua nonja! Visszatrve a papagjok rtelmi szintjre, tbb tuds bizonytotta, hogy az llatok vilgban a vizek legrtelmesebb lnyei a delfinek, szrazfldn a csimpnzok, mg a levegben a papagjok.
A papagjfajok a beszlni tuds verhetetlen bajnoka ktsgtelenl a jkpapagj (Psittacus erythhacus), de nem sokban maradnak el az amazonpapagjok, klnsen a srgatarkj amazon (Amazona ochrocephala auropalliata). Az ark, kakaduk kztt is szmos kitn beszdkpessg madr akad, de nem szabad elfelejteni, hogy a kzkedvelt hullmos papagj (Melopsittacus undulatus) is egsz mondatokat is mondhat gondozjnak.
Fajon bell is szles skln mozoghat a beszdkszsg. Ahogyan az emberek kztt vannak zsenik, s kifejezetten ostobk, valamint az tlagos kpessg tmeg, gy mindez az llatvilgban is megfigyelhet. A papagjok igazi megismershez sokszor vek kellenek, hiszen mindegyik egynisg. El kell oszlatni azt a tvhitet is, hogy csak a hm papagj tanthat meg beszlni, mert a beszlni tanuls nem ivarhoz, hanem egynisghez kttt. A papagj akkor is megtanul beszlni, ha prban tartjuk persze ksbb s kevesebb szt. Lehetleg ugyan az a szemly tantasa a papagjt beszlni, elszr csak egyetlen szt tantsunk pldul a madr nevt. Egy bizonyos szt naponta tbbszr, alkalmanknt 15-20-szor ismteljk el, kzben legynk szemtl szemben a papagjjal. j szra csak akkor tantsuk, ha az elzt mr biztosan tudja, s tbbszr hallotuk tle. Az j sz tantsakor a rgebben elsajttott szavakat ismtelni kell, hogy ne felejtsen, s rdemes nha jutalmazni a madr teljestmnyt. A papagj beszdt ne tekintsk puszta hangutnzsnak, mert sokkal tbb annl. Egyrszt a megtanult szt, kifejezst a megfelel idben, szitucihoz ktve kpes alkalmazni. Pldul ha egyszer megtanulta a madr, hogy amikor elmegynk hazulrl, azt mondjuk viszontltsra, egy id utn maga mondja, amikor ltja, hogy ltzkdnk, tra kszlnk. Msrszt a beszl papagj eredmnyesebben hvja fel magra gondozja figyelmt, mg nem beszl trsa, mert gy taln elbb kap a csemegbl. Azt is szleltem, hogy nmelyik madaram nyugtalant zrejeket hallva, beszlni kezd, taln ily mdon igyekszik lekzdeni flelmt.
Tbbnyire nem vrhatjuk el a papagjtl, hogy idegenek eltt produklja magt, ehhez csak a megszokott, meghitt krnyezet nyjthat segtsget. Hossz id s tapasztalat kell ahhoz, hogy a madr rjjjn, az idegenek nem bntjk, s akkor esetleg nha az jelenltkben is megszlal...
|