Akvaterrrium berendezse
Akvaterrrium mrete, vzmlysg s szraz terlet
Mrete: hossz: kifejlett tekns pnclhossza x 5, szlessg: kifejlett tekns pnclhossza x 3. Az alapterlet 1/3rsze szraz rsz legyen, 2/3 rsze vz. Egy vagy kt kifejlett teknsnek egy 100 x 50 x 50 cm-es akvriumra van szksge; ha tbbhmnk van, akkor mg nagyobbra. Fiatalabbaknak elg egy kisebb akvrium, de hamar kinvik. A vzmlysg a pncl szlessgnek msflszerese legyen. Egy kifejlett teknst tehetnk 35-40 cm mly vzbe is. Ha a tekns nincs mly vzhez szokva a mlysget csak fokozatosan nveljk, nehogy megfulladjon! Ha a mlysg a pncl szlessgnlkisebb, a tekns nem tud visszafordulni, ha vletlenl a htra fordul s megfullad!
Berendezs

-Napoz: megvilgtott szraz rsz, amire sokfle megolds ltezik: getett agyag, sima lapos k, veggel levlasztott szraz rsz, vzszint magassgban egy beragasztott vzszintes veglap, manyag, parafa, kis sziget.Kell ksztennk mg egy feljrt amin az llatok gond nlkl ki tudnak mszni a napozra.
-Aljzat: nem ktelez, de a teknsk szeretik az aljzatot trni. A kisebb kavicsok a legjobbak, ugyanis az kszerteknsk gyakran esznek aprbb kavicsokat, ami segti az emsztst, plusz a kavics trsakor a tekns kilheti az sztneit, s a krmt is koptatja, ezenkvl dszthetjk mg kisebb sziklkkal, folyami kavicsokkal, mnvnnyel.
-Bvhely: ez sem ltszksglet, de sok tekns szeret nha elvonulni, stressz esetn elbjni. A vz alatti bvhely tgas legyen, hogy a tekns ne szorulhasson be, mert akkor nem tud levegt venni (megfulladhat)!
-Nvnyek: csak vizinvnyek s nem mrgez nedvessgkedvel mocsri fajok jhetnek szba, ugyanis a teknsk biztosan megdzsmljk ket. Persze, ha elg srn ltetnk, pr bokornak van nmi eslye a tllsre. A bambusz, a ndflk vagy a filodendron segt a vz tisztn tartsban is, mivel a boml anyagokat felszvjk. A filodendron hajtst vzben meggykereztetjk, s ha mr lggykereket nvesztett, gy helyezzk el, hogy a teknsk ne tudjk megcspkedni. (n ismt a mnvnyt ajnlanm mivel nekem mindent be akarta zablni a tekik -a manyagot nem sikerlt nekik )
Vilgts
A tekns szereti a napot, szvesen stkrezik. Ezrt egy-kt nagyobb kvet is helyezznk az akvriumba. Tavasztl szig rendszeresen napoztassuk, a tz napot azonban kerljk. Tlen a napot mestersges fnnyel is ptolhatjuk. A termszetes vagy mestersges megvilgts azrt szksges, hogy az llatok az jjel s nappal vltakozst vagy az vszakok vltakozst rzkeljk. Az aktv idszakban a leveg vagy a vz hmrskletnek 23-26C-nak kell lennie a teknsk legnagyobb rsznl,a tli nyugalmi idszakban alacsonyabb, 16-22C.A legtbb vzitekns nagyon szeret stkrezni, ezrt a lmpa nagyon fontos kellke a berendezseknek. A lmpa kls ftberendezsknt is hasznlhat, hiszen nem csak a levegt, hanem a vizet is lehet vele melegteni. Nagyon fontos, hogy a lmpt a tekns stkrez kvre irnytsuk, hiszen fleg ott kell melegebbnek lenni. Tancsoljk az UV-lmpa hasznlatt is pl.: Repti glo 5.0, vagy 10.0, hiszen ez megfelel energit s vitaminokat biztost a tekns szmra. Ez azonban elhagyhat, ha nyron kirakjuk a teknst a szabadba vagy az erklyre, hogy rje a nap. De ne az get dli napra, mert hamar napszrst, vagy hgutt kaphatnak!
Hmrsklet
A meleg nagyon fontos a teknsknek. Az egszen pici, pr cm-es kszerteknsnek 25-28 C-os hmrsklet a megfelel,mind a vzben, mind a vz feletti lgtrben. Ennl melegebb vagy hidegebb mr kros. A felntteknek j a szobahmrsklet vz. A teknst lehetleg mly akvriumban helyezzk el, ahol nagy vzfellet s elegend lgrteg ll rendelkezsre, ugyanisa lapos kis medencben a tekns knnyen megfzhat.A vzftt olyan helyre rakjuk, ahol a teknsk nem frhetnek hozz. A teljestmnye a melegtend vz mennyisgtl fgg.A vizet hmrvel ellenrizzk. A pihenrsz fl helyezznk melegtlmpt, ez ht is kibocst. De 40 wattosnl nagyobb gt ne tegynk bele, mert meggetheti az llatokat!
Tisztts
Az kszertekns rzkeny a piszkos vzre, knnyen kaphat betegsget tle. Mivel a vz alatt fogyasztjk el tpllkukat, s oda is rtenek, ezrt a vizk gyorsan tele lesz bomlstermkekkel. Radsul k csak ebbl tudnak inni!Tiszttskor a teknsket kivesszk s egy lavrba, vagy ms ideiglenes helyre tesszk ket. Kivesszk az sszes berendezst,majd a vizet (az egszet vagy 2/3-t) leszvatjuk egy csvel. Az veget lemossuk, s ha kell citromlvel titatott vattval ttrljk, majd lebltjk. Visszahelyezzk a berendezst, s az akvriumot megtltjk vzzel. Vgl a teknsket is visszaeresztjk megszokott helykre.Ha nem akarunk ktnaponta vizet cserlni, rdemes egy szrt beszerezni. Ktfajta szr ltezik: a bels s a kls szr. A bels a vzben van, s egy pici motor hajtja t a vizet a berendezsen, s az megtiszttva folyik ki. A kls szr az akvriumonkvl helyezkedik el, ahov egy pumpa nyomja fel a vizet. Ez thalad a szrkzegen s a tiszta vz egy msik csvnvisszafolyik az akvaterrriumba. A kls szr nmileg drgbb, de hatkonyabb s nem kell olyan gyakran kitiszttani, mint abelst. Aki szeret barkcsolni, maga is kszthet termszetes szrt.A vzszr teljestmnye a vzmennyisgtl fgg, s brmilyen szrnk legyen is, ajnlatos rendszeresen tiszttani, klnben a kosztl eltmdhet. Lnyeges krds, hogy milyen szranyag van a szrben: kpes-e kmiai (aktv szn),vagy "csak" biolgiai szrsre. Azonban brmilyen szrnk van, a vizet ugyangy rendszeresen kell cserlni - lltalban hetente. Ha olyan telt adunk nekik, amely ersen szennyezi a vizet, pldul mjat, akkor rgtn vizet kell cserlnnk. Ezt megsprolhatjuk, ha egy langyos vzzel tlttt lavrban etetjk a teknseinket. A vacsora utn visszaengedhetjk ket a helykre, s gy az akvaterrrium tovbb tiszta marad.
Forrs: www.teknosinfo.hu
|