A pingvinek
ltalnos jellemzik:
A pingvinek klns testalkat madarak. Szrnyukban az eveztollak hinyoznak. Szrnyaik csak a vzben val evezsre alkalmasak, de a replsre nem. Csrk egyenes, oldalt sszenyomott. Lbaik ngyujjak, rvidek, s annyira htul vannak, hogy a madarak a szrazon csaknem egyenesen llnak. A vzben egszen elmerlnek, s fkk mdjra mozognak. Rvid farkuk ltalban 32 toll. Testk nehzkes, brk alatt vastag zsrrteg van, csontjaik olajos veltartalmak. Hasuk fehr, htuk fekete, amely az lczsban segti ket. A halak, melyekre vadsznak, alulrl a vz felsznhez hasonlnak ltjk, fekete htuk pedig a tengerfenk sznbe olvad be, gy a felettk sz ragadozk (pl.:leoprdfka) kevsb lthatjk meg.

Tizenht ma l pingvinfaj ismeretes, amelyek leginkbb Dl-Amerika dli rszt s a Dli-sark krli tengereket lakjk. Egyetlen tojst raknak, kicsinyeik pelyhesek s fszeklakk. Az ember rgebben vadszta; hst, zsrjt s brt egyarnt feldolgozta, st az rlkt, a tengerpartokon nagy mennyisgben felhalmozd a pingvinguant is kereskedelmi forgalomba hoztk. A tengeriolajszennyezsek veszlyesek a pingvinekre, mert a tollaikra rakd olajrteg cskkenti a hideg vzzel szembeni ellenllsukat, gy nehezebben sznak le olyan mlysgbe, ahol megfelel tpllkot tallnak.
Most az n kedvenc pingvinfajomat jellemzem rszletesebben:
Csszrpingvinek
Az Antarktiszon kltenek, akkor, amikor javban tombol a tl. Ez mnusz 40 C-os hideget jelent, s 130 km/rs viharokat. A tbbi pingvinfaj a tl ell ilyenkor szakabbra hzdik. Az Antarktiszt risi kiterjeds jg veszi krl, mivel befagy az cen.
A legnagyobb ma l pingvinfaj. Kifejlett pldnyaik 90-110 cm-es. Testtmege 20-40 kilogramm.Hallal, krillel, planktonokkal, tintahallal tpllkoznak. lelmket a tengerbl szerzik. Tcskbl, tavakbl isznak, vagy egyszeren megeszik a havat. m ez legtbbszr nem fedezi vzszksgletket, gy a tengervizet kell meginniuk. Azonban a pingvinek vesje az emberhez hasonlan nem kpes arra, hogy megfelel mennyisg st vlasszon ki, ezrt nluk is kifejldtek azok a smirigyek, amelyek sok ms tengeri madrnl is megtallhatk. A smirigyek a csrkben, a szemk felett tallhatak, melyekkel kiszrik a tengervz smennyisgnek nagy rszt. A s ksbb a csrkben elhelyezked orrnylsokon kirl. A pingvinek smirigyei nagyon hatkonyak, mert 1 liter tengervzbl 3 dl desvizet nyernek. A pingvinek emiatt takarkoskodnak a vzzel. Amikor melegk van (pl.: a Galpagosi-pingvinnek), ttott csrrel prologtatnak, ilyenkor vesztenek jelentsebb vzmennyisget.
Akr 20 vig is lhetnek. Termszetes ellensgeik a leoprdfkk, s elefntfkk, valamint akardszrny delfin. Az emberek mr vtizedek ta vadsszk ket zsrjukrt, s mivel elreplni nem tudnak ellk, knny prdk lehetnek.
Az ivarrettsget 3-6 ves korban ri el. A toj az udvarlst kveten egy szem tojst rak, s ezen a hm kotlik, mg a tojk a vzhez indulnak tpllkrt t a jgmezkn, olyan helyre, ahol nincs befagyva az cen. A csszrpingvinek az llatvilg legodaadbb api kz tartoznak. Az ottmaradthmek a kb. flkils tojst a lbukon egyenslyozzk az ott tallhat brredbe burkolva, ami vdi a tojst a jeges hideg ellen. A hmek kt hnapig (mjus s jnius ideje alatt, ez az Antarktiszon a tl ideje) nem vesznek magukhoz tpllkot, esetleg nha egy kis havat csipegetnek fel. A vastag zsrrtegnek ketts szerepe van: a melegts, s a tpllk tartalkolsa.
Ha nagy hvihar tombol, a pingvinek szoros csoportba tmrlnek. Fekete htukat a nap fel fordtjk (mr ha st a nap), az jobban felveszi a meleget. A csoportban sokszor tbb ezer hm sszebjva vdekezik a hideg ellen. A pingvinek mozgsban vannak, cserlgetik a szlen llkat, gy mindig ms kerl a hideghez legkzelebb, a kr szlre, s ms a melegbe, a szltl, hidegtl vdett kzepbe. Ott a meleg a 26-35 C-ot is elrheti. Kt hnap alatt a hmek testslya a felre cskken. A jelents lesovnyodst csak akkor venni szre, amikor a toj visszatr: ltszik, mennyivel „karcsbb” a hm. A visszatr toj tveszi a tojst, amelybl nemsokra kikel a fika. Amikor tveszik a tojsokat, mindkt flnek gyesnek kell lennie: ha a tojs tl sokat kint marad a szabad levegn, hamar lehl, a hja megreped, s a benne lv fika elpusztul. A hmek a tojs tadsa utn elindulnak a vzhez, hogy tpllkozzanak, de a leromlott llapota miatt nem mindegyik r oda.
Ekkorra a jgmez megolvad. Ez utn kzsen etetik s vigyznak a fikkra (nyolc htig.) A szlkhangja alapjn talljk meg a kis pingvint, ugyanis azok szorosan sszebjnak, ha a szlk tvol vannak. A fikk kzben lassanknt levedlik pihetollukat, s a kifejlett pldnyokra jellemz vzlepergettollazat jelenik meg rajtuk. A fikknak ekkor mr nem kell sokat vndorolniuk a jgmezn a tengerig.

Gondolom mindenki ltta a Tncol talpak cm mest. Engem teljesem elvarzsolt a kis tncol pingvin trtnete, de rdekelt, hogy a valsgban milyenek is a pingvinek, hogy van-e valami valsgalapja a filmnek. Ht ennek jrtam utna:
- Szerelmes duett:
A csszrpingvineknl valban minden egyednek sajt neke van. Ezzel a trombitlshoz hasonl hanggal csalogatjk przs idejn a trsukat, s ez teszi lehetv, hogy a pingvinfikk a npes kolniban felismerjk szleiket. Az nekls teht fontos rsze a pingvinek letnek.
- Halfarkas:
A halfarkasok (nagytermet sirlyok) nha valban prokat alkotva tmadnak meg csszrpingvin fikkat (de csapatban nem llnak ssze) csszrpingvinekre nagyobb veszlyt jelent az ris viharmadr.
- Fkatmads:
A csszrpingvinek a ragadozk ell valban a jgre meneklnek. A leoprdfkk roppant gyesen s kecsesen sznak a vz alatt, de a jgen esetlenl mozognak. A felntt csszrpingvineknek ezrt nincsenek igazi ellensgeik a szrazfldn. Viszont azt sohasem tudhatjk, hogy nem leselkedik-e rjuk a vz alatt egy kardszrny delfin vagy egy leoprdfka. Ezrt, mieltt a vzbe buknnak, fl rt is kpesek lldoglni a jg szln, htha valamelyik trsuk elbb beugrik.
- Adelie pingvinek
A hm Adelie pingvinek azrt tncolnak a przs idejn, hogy magukhoz csalogassk a nstnyeket. Tnc kzben a hmek fl-le mozgatjk a szrnyukat, s billegtetik a fejket. A nstny gy mutatja ki rdekldst, hogy a hm fszkhez tipeg, s meghajol, mintha felkrn tncolni.
- Adelie pingvin s a kvek:
Ha az Adelie pingvinek nem tallnak elg kavicsot, akkor valban lopnak ms pingvinektl. Odalopakodnak alv trsukhoz, s elcsennek egy-egy kvet. Ha a szunykl madr felriad, akkor valsggal lre megy a kavicsokrt. Igen m, de amg viaskodnak, egy harmadik pingvin odasettenkedhet, s az sszes kvet elviheti.
A filmen a csszrpingvineknek kk a szeme, noha igazbl fekete. A kk viszont sokkal kifejezbb a filmvsznon – legalbbis a rajzfilmksztk szerint.
Nhny rdekessg a pingvinekrl:
Hogyan brjk a nagy hideget?
Specilis, tmtt tollruhjuk van. A tollak tvnl apr pehelytollak nnek, amelyek sszetmrlve vz- s lgmentes rteget alkotnak. Emellett a hszigetelst szolglja vastag zsrrtegk, amely a brk alatt hzdik.
Tudnak-e replni?
A pingvinek a replskptelen madarak kz tartoznak, s a szrazfldn is elg gyetlenl mozognak. m szni nagyon tudnak!
Mekkora egy pingvin?
17 pingvinfajt ismernk. Legkisebb a kantros pingvin, amely alig r az ember trdig, mg a legnagyobb csszrpingvin az egymteres magassgot is meghaladja.
Mirt ugrlnak ki szs kzben a vzbl?
Azrt, hogy jobban felgyorsuljanak. Mivel a levegnek kisebb az ellenllsa, mint a vznek, az ugrls segt abban, hogy kevesebb energia felhasznlsval nagyobb sebessget rjenek el, nagyobb tvolsgra jussanak.
Raknak-e fszket, mint ms madarak?
A pingvinek ltalban hatalmas kolnikban fszkelnek. Nmely faj csupn egy gdrt s a fldbe, mg msok kavicsbl alaktanak ki fszket a tojsaik szmra. Vannak olyan fajok is, amelyek egyltaln nem ptenek fszket.
Mi a pingvinvoda?
Az elesgrt indul szlk olykor magukra hagyjk a parton szni mg nem kpes kicsinyeiket. Az aprsgok nagy csapatokba tmrlnek, s nhny felntt felgyel rjuk.
Meddig kpes a vz alatt maradni?
A csszrpingvin a legmlyebbre merl madr. Egy levegvtellel 18 percig is a vz alatt maradhat, s kpes 265 mter mlyre lemerlni.
Milyen sebessgre kpes?
ramvonalas testket uszonyszerv alakult szrnyaikkal hajtjk elre, lbaikkal pedig kormnyozzk magukat. Vz alatt a 40 km/ra sebessget is elrik.


Forrs: http://www.bajza.hu
|