Szobatisztasg
 |
|
Ez egy nagyon fontos lps a kutya nevelsben. A kutytl s a krlmnyektl fggen, tbbfle lehetsg van ennek megtantsra.
|
1. Mi az idelis kor, amikor el kell kezdeni a nevelst?
Akkor kell elkezdeni a szobatisztasgra szokatst, amikor a kiskutya 8-12 hetes.
2. Ht akkor kezdjk!
- Jellj ki egy helyet, ahol el szabad vgeznie a dolgt. Ez jellemzen a hzon kvl egy meghatrozott hely. (Bizonyos esetekben hzon belli helyszn is lehet).
- Amikor legkzelebb aktulis, mutasd meg neki az utat erre a helyre.
- Miutn elvgezte a dolgt, dicsrd meg s jutalmazd!
3. Napirend
Egy kiskutynak nhny rnknt szksges elvgeznie dolgt. A gyakorisg ksbb cskkeni fog, ahogy idsebb lesz, s jobban tudja kontrollni. Amikor kicsi, az albbi idszakokban mindig vidd a kijellt helyre:
- Reggeli stltatskor
- Alvsok utn
- Minden tkezs utn
- Minden jtk, vagy tants utn
- Ha hosszabb ideig egyedl van, miutn hazarsz
- Kzvetlenl lefekvs eltt
Ha minden nap, a nap ugyanazon szakaszban viszed ki t, mindketttk szmra kellemes rendszeressgre szoktatod, mely megltod, nagy elny lesz majd a jvben. Segt kialaktani egy napi rutint, melynek eredmnyekppen meg fogja vrni, mg a legkzelebbi alkalom eljn s kiviszed t. Emellett, tanulj meg felfigyelni a jelekre, amivel a kutya jelzi, hogy ki kell mennie. Mint pldul: krbe-krbe szaladgl, vagy ha feszlt pofval bmulja az ajtt.
4. Hasznlj parancsszt!
Tantsd meg neki, hogy akkor vgezze a dolgt, amikor a parancs elhangzik.
A tants menete, hogy elszr, amikor lthatan elkezdi vgezni a dolgt, mondd neki a parancsszt, majd dicsrd meg, jutalmazd jutalomfalattal.
Ha ezt minden alkalommal alkalmazod kvetkezetesen, eljn az az id, amikor a befektetett energia meghozza gymlcst, s a parancs elhangzsa utn fogja elvgezni a dolgt.
5. Lgy megbocst, ha hibt vt!
Ha magra hagyod t, az ersen elidzi a hibzs lehetsgt. Amg ngy ht el nem telik balesetmenetesen, addig nem nyilvnthatod t szobatisztnak. Ha idsebb, ez mg hosszabb idszakot jelent. Addig is:
llts fel barikdokat, amivel kontrolllni tudod, hogy mely helyek azok, amit nem tud elrni. Ezek legyenek olyan helyek, amik klnsen rzkenyen rintennek tged, ha a baleset ott kvetkezne be. Ha felgyelet nlkl kell hagynod, s megtantottad neki, hogy biztonsgban s jl rezze magt a zrt helyn a sajt kis ketrecben, hagyd t ott, kedvenc jtkaival.
6. Ha becsszik egy hiba…
- Alaposan takarts fel utna! Tvolts el minden szagot, hogy elkerld, hogy a szag miatt visszajrjon ugyanarra a helyre, s ismtelten ott vgezze el a dolgt.
- Hasznlj megfelel illatostt, ami semlegesti a szagot.
- Ha van olyan hely vagy szoba, ahova rendszeresen visszajr elvgezni a dolgt, zrd el. Csak felgyelettel engedd be oda addig, amg szobatiszta nem lesz.
- Ha baleset a sznyegen trtnt, ajnlatos elvinni a tiszttba. Ha erre nincsen lehetsged, javasoljuk a szag eltvoltsra alkalmas albbi, praktikus hzi praktikt: 50% vz, 50% ecet keverkvel vgezd el a sznyeg tiszttst. Sose hasznlj ammnit, mert az ammnia pont azt a hatst idzi el, hogy a kutya visszatr ide.
7. A hibk korriglsa
Teljesen termszetes, hogy a szobatisztasgra szoktats idszakban bekvetkeznek balesetek. Ezeket, az albbi mdszerekkel tudod kezelni:
- Sose bntesd meg, ha mr megtrtnt a baj. Pldul: egyedl hagytad a laksban, de mire hazarkezel bepisilt. Ez ksleltetett bntets, totlisan rossz idzts - emlkezz az alapelvekre! A kutya nem fogja tudni, hogy mirt kapta a leszrst.
- Sose drgld bele a kutya orrt az rlkbe, semmi rtelme s a vge az lesz, hogy flni fog tled. Lgy nagyon trelmes, ez egy hossz tanulsi peridus.
- Ha szreveszed, pont akkor, amikor a nem megfelel helyen vgzi a dolgt, nyakrvn keresztl hzd fel, s hatrozottan mondd neki „Nem!”. Vigyzz, ne ijessz r nagyon. Majd gyorsan vidd ki, s hagyd, hogy befejezze a dolgt. Ezutn dicsrd meg t.
Forrs: www.kutyatippek.hu
|