A hullmospapagj a szabad termszetben Ausztrlia fves pusztin nagy csapatokban l. F- s kisebb gyommagvakkal tpllkozik. A prok faodvakban kltenek, a fszekalj 4-6 tojsbl ll. A vadszn pldnyok szinte kivtel nlkl zld-srgk, a fejkn s szrnyukon fekete hullmrajzolattal, amirl a nevket kaptk. A madarak a XIX. szzad vgn kerltek Eurpba, azta klnbz szn- s formavltozatot sikerlt kitenyszteni. Napjainkban a hullmospapagj a leggyakrabban tartott szobamadarak kz tartozik.
A madr lersa
A hullmospapagj szmtalan sznvltozatban elfordul, sokukon lthat a vadszn pldnyok jellegzetes hullmrajzolata, mg ms egyedekrl ez teljesen hinyozhat.A nemek elklntse a csr fltti „viaszbr” szne alapjn ltalban lehetsges: az ivarrett tojk legtbbszr mogyorbarna vagy drapp, az ivarrett hmek lnk kk szn. A fiatalok nemt nehezebb meghatrozni, a tojk viaszbre ilyenkor sokszor halvnykk, a hmek rzsaszn vagy lila. A madr ivarrettsgt a szem szivrvnyhrtyja alapjn tlhetjk meg: a fiatal madarak szivrvnyhrtyja fekete, gy a pupilltl nem hatroldik el, az ivarrs elrsre azonban fokozatosan vilgosodik, majd teljesen fehr lesz. (Megjegyzend, hogy elfordulhat, hogy tbb ves korra is fekete marad a madr szivrvnyhrtyja.)
A madarak elhelyezse
A madarat prban vagy csoportban tartsuk s tgas kalitkban helyezzk el. Egy pr madr szmra a minimlis mret a 30x50 cm alapterlet, 50 cm magas kalitka. gyeljnk arra, hogy a kalitka egyenes oldal, s ne lefel szkl legyen. Kalitkt vagy rpdt magunk is kszthetnk lckeretre rgztett csibehlbl. Mivel a hullmospapagj csre nem nagyon ers, nem kell attl tartanunk, hogy a fakeretet sztrgja. A kalitkt termszetes anyagokkal rendezzk be: lbotknt klnfle mret fagakat (gymlcsfk, nyr, nyr) helyezznk el s gy rgztsk, hogy ne tudjanak krbeforogni, amikor a madr rajtuk l. Az gak tmrje a madr lbnak mrethez igazodjon, kb 0,5-1,5 cm legyen. A termszetes, klnfle vastagsg fagak – az eszeterglt farudakkal, manyag plcikkkal ellenttben – vltozatos fogsi felletet nyjtanak, ami a talpfekly kialakulsnak valsznsgt cskkenti. Ezenkvl a fakreg lergsa kivl unalomz elfoglaltsg a madarak szmra, s a csr megfelel kopst is biztostja. Az lbotokon kvl a kalitkba etet- s itatednyeket helyezznk el gy, hogy egyrszt a madarak az gakon llva knyelmesen elrjk azokat, msrszt ne tudjk az rlkkkel beszennyezni az ednyekben lv elesget s ivvizet. Etetednyt kszthetnk kkuszhjbl, nagyobb dihjbl is, de termszetesen megfelelk a klnfle felakaszthat manyagednyek is.
Mellzzk a kalitkbl a hullmospapagjoknak elszeretettel ajnlott tkrket, csengket, ltrkat s keljfeljancsikat! Ezek a trgyak nem tartoznak a madr termszetes krnyezethez s nem ptoljk a fajtrsakat!
A kalitka aljra tehetnk jsgpaprt vagy homokot, ezeket hetente 1-2 alkalommal cserljk tisztra. A kalitkt huzat- s dohnyfstmentes, vilgos helyre tegyk, 1-1,5 mter magassgba. Nyron az ers napfnytl vjuk a papagjokat. A kalitkbl a madarakat minl gyakrabban engedjk ki, hogy a szobban replni tudjanak. Az egsz letben kalitkban tartott madr kezdetben igen nehezen tjkozdik repls kzben, elfordulhat, hogy ablaknak, tkrnek, esetleg falnak repl, nhny alkalom utn azonban mr biztosan navigl s visszatall a kalitkhoz. Tapasztalatom szerint a rendszeresen rptetett hullmospapagjok ha „kirepltk” magukat, visszalnek a kalitka tetejre vagy a kalitkba. Rptets eltt ellenrizzk, hogy az ablakok zrva vannak-e, illetve a fggnyt hzzuk az ablak el, hogy a madr nehogy a nagy vegfelletnek repljn. gyeljnk arra, hogy a kzelben kutya, macska ne legyen. A szobban szabadon engedett madarakat ne hagyjuk hossz ideig felgyelet nlkl. A repls rendkvl fontos a madr megfelel egszsgi llapotnak fenntartshoz. Replskor ugyanis fokozdik a vrkerings intenzitsa, javul a bels szervek (td, szv, vese, mj, stb.) vrelltsa, ezltal e szervek elfajulsa megelzhet, megbetegedsk kockzata cskkenthet. Ezenkvl a madarak elhzst is megakadlyozza a rendszeres rptets.
A madarak tpllsa
Az alaptakarmnyt a hullmospapagjnak kszlt magkeverk adja, ez vrs- s fehr klesbl (40-60 %), fnymagbl (30 %) s zabbl (10-30 %) ll. Mivel a madr a magokat a hjuk nlkl eszi meg, a maghjak nagy rsze az etetedny tetejn marad vissza, ezt naponta egyszer tvoltsuk el. A hengeres netetket rendszeresen ellenrizzk, mert gyakran fennakad bennk a magelesg. Naponta adjunk emellett friss gymlcst, zldsget (alma, krte, srgarpa, uborka, stb.) s zldelesget (salta, tykhr, pitypang), termszetesen alaposan megtiszttva, megmosva.
Hetente egyszer fzznk lgyelesget a madaraknak. Ennek alapja a kemnyre ftt, lereszelt tojs (30 percig forraljuk az esetleges salmonella baktriumok elpuszttsa miatt), reszelt nyers srgarpa s reszelt sajt, de ezeken kvl tehetnk bele reszelt kekszet, zabpelyhet, babapisktt, dit, mazsolt a madr zlse szerint. A lgyelesget htszekrnyben msnapig eltarthatjuk. A madaraknak knlt lgyelesget a nap vgn vegyk el a kalitkbl, nehogy a megromlott tojs megbetegedst okozzon. Idnknt adhatunk a madaraknak frts klest is, ezzel azonban vigyzni kell, mert ha llandan elttk van, egyes madarak csak ezt eszik; ez nagyon egyoldal tpllkozs s knnyen elhzshoz is vezethet (klnsen a nem rptetett egyedeknl).
Klciumptlsra szpit (s nem „csrkoptatt”) akaszthatunk a kalitkba. Nagyon fontos tovbb, hogy a madr aprszem kavicshoz, gritthez vagy homokhoz rendszeresen hozzjusson. A zzgyomor ugyanis a kavicsok segtsgvel rli meg a kemny magbelsket, a blben csak ez utn kerlhet sor az emsztsre. Tarts kavicshiny esetn a madarak az elgtelen emszts miatt lesovnyodnak. Mindezeken tl naponta adjunk friss vizet a madaraknak, az itatednyeket pedig idnknt tiszttsuk meg a rjuk rakdott algktl.
Klts, fika nevelse
Az llatarts legszebb rsze az utdok vilgrajtte. A hullmospapagj j tartsi krlmnyek kztt knnyen szaporodik fogsgban s igen nagy lmnyt nyjt a fikk nevelkedst, kireplst figyelemmel ksrni. Az egytt tartott hm s toj madr legtbbszr knnyen elfogadja egymst, ivarrsk utn prba llnak s szaporodhatnak. Tl vgn, a nappalok hosszabbodsval egyre intenzvebb vlik az udvarls, a madarak etetik egymst, majd przanak. A kltshez fszekod szksges, amelyet az udvarlsi idszak kezdetn tegynk fel a kalitkra, rpdbe, majd a klts vgn vegyk le, hogy a szlmadarak „pienhessenek” a kvetkez vi kltsi idszakig. Az od kb 20x20x20 cm nagysg legyen, 5 cm tmrj nylssal. A toj 4-6 tojst rak, 2-2 napos klnbsggel. A kotlsi id 18 nap, a kikelst kveten a szlk begytejjel, majd ksbb begytartalommal tplljk a kicsiket. A fikk 30 napos korukban replnek ki. A szaporodsi idszakban, majd a fikanevelshez a madaraknak naponta adjunk friss lgyelesget, zldsget, gymlcst, zldeledelt a magkeverk kiegsztseknt.
Szelidts
A hullmospapagjok legnagyobb rsze hamar hozzszokik az t gondoz emberhez, nem menekl flve a fel nyl kztl. Megtanthatjuk azt is (a kalitkbl kiengedett madrnak), hogy az el tartott ujjunkra rljn, vllunkra szlljon. Az emberi beszdet nhny mondat erejig megtanulhatja, s – a tvhittel ellenttben, miszerint ez csupn hangutnzs volna – megrti s a megfelel helyzetekben alkalmazni tudja. Ilyenfajta emberi ktdst legtbbszr csak magnyosan tartott papagjoknl lthatunk. Nem hangslyozhat elgg azonban, hogy az gy „megszelidtett” madarak naponta tbb rnyi trdst ignyelnek, hiszen az embert tekintik egyetlen trsasguknak. Amennyiben nem tudjuk ezt biztostani, ne akarjunk ilyen emberhez szoktatott madarat! Vlemnyem szerint tartsuk a papagjokat prban vagy tbbedmagukkal, hiszen a fajtrsakat az ember nem ptolhatja.
Forrs: http://www.varoterem.hu
|